Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
A Hallgatói Hálózat azt kéri az emberierőforrás-minisztertől és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája vezetőjétől, hogy a részmegállapodást a tervezett formában ne írják alá hétfőn. A HÖOK közleményben jelezte: jelenlegi formájában ők is elfogadhatatlannak tartják a részmegállapodást, amelyet így nem tudnak aláírni.
A Hallgatói Hálózat közleményében kiemelte: ragaszkodnak a diákok december 10-én elfogadott 6 pontjához, amely mellett az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum (OFEF) tagjai is elkötelezték magukat. A hétfői aláírás előtt kiszivárgott dokumentum szerintük csak részeredményeket tartalmaz és kizárja az érintett szervezetek nagy részét a tárgyalásokból.
Azt írták, a részmegállapodás tervezete rögzíti, hogy a 6 pont részben teljesült, részben nem. Ez a részmegállapodás tehát rész-előrelépésnek tekinthető – fogalmaztak, hozzátéve: a most felvételizők érdekében azonban haladéktalanul szükséges, hogy a minisztérium megtegye a szükséges lépéseket, hogy a felsőoktatásba jelentkezők felelősen tudják beadni jelentkezésüket. Úgy látják, a részmegállapodás tervezete, bár előrelépés a korábbi helyzethez képest, nem biztosít ehhez megfelelő garanciákat. Kitértek arra is: a Hallgatói Hálózat január 7-ei fórumán elfogadott ultimátum értelmében – amelyhez az Oktatói Hálózat és a Középiskolai Hálózat is csatlakozott – szükséges, hogy azonnali megoldás szülessen a 16 szak és a felsőoktatás finanszírozásának kérdésében, méghozzá számon kérhető garanciákkal. Amennyiben ezek a garanciák nem születnek meg február 8-áig, az országos tiltakozások folytatódni fognak.
A megállapodást hétfő délután írja alá Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája.
Frissítés
Nem írja alá a részmegállapodást a HÖOK, mivel azt a vasárnap este nyilvánosságra került formájában elfogadhatatlannak tartják. Többek között a résztvevők körét érintően kérnek változtatásokat: „Többször is jeleztük, hogy a kerekasztal létrehozásával egyetértünk, annak munkájában részt kívánunk venni, azonban az egyeztetéseket minél szélesebb körben szeretnénk megvalósítani” – írták.
A HÖOK közleményében megjegyzi azt is, hogy egyeztet a Hallgatói Hálózattal, a Rektori Konferenciával és kikérték az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum véleményét is. Mint írják, a fenti módosítások mellett az OFEF nagyrészt elfogadhatónak tartja a részmegállapodást.